Nadpotliwość, czyli inaczej hiperhydroza to nadmierne wydzielanie potu na całym ciele lub w określonych miejscach. Pocenie się jest naturalnym procesem, który ma wiele zalet dla organizmu. Pomaga pozbyć się szkodliwych substancji i toksyn, a także utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Jednak w momencie, gdy potu jest znacznie więcej, niż jest to potrzebne, utrudnione staje się normalne funkcjonowanie i dbanie o higienę osobistą. Nadpotliwość dotyka około 3% populacji. Może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przy czym występuje tendencja do pojawianie się jej w określonych miejscach w zależności od płci. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się w młodym wieku, ale ich wzmożenie następuje w okolicach 20/30 roku życia.
Toksyna botulinowa, powszechnie nazywana botoksem, stosowana jest w medycynie od wielu lat. Cieszy się popularnością wśród lekarzy zarówno jeżeli chodzi o zabiegi estetyczne (redukcja zmarszczek), jak i lecznicze (cofanie zeza). Toksyna botulinowa jest substancją bezpieczną dla organizmu, zatwierdzoną przez amerykańską organizację FDA. Z uwagi na swoje właściwości, botoks może zahamować nadmierną miejscową potliwość, dlatego jego popularność w tym zakresie stale rośnie i coraz więcej ludzi leczy chorobę wstrzykując w problematyczne miejsca toksynę.
Nadmiernie pobudzone do pracy nerwy wytwarzają substancję o nazwie acetylocholina, która z kolei aktywuje gruczoły potowe do wzmożonej produkcji potu. Botoks blokuje pracę nerwów, zamyka zakończenia nerwów i zatrzymuje przesyłanie impulsów do gruczołów bezpośrednio się z nimi stykających. Poprzez takie działanie zatrzymana jest także nadmierne wytwarzanie acetylocholiny. W wyniku takiego działania botoksu wzmożona produkcja potu jest zatrzymana i objawy nadpotliwości znikają. Trzeba jednak pamiętać, że botoks paraliżuje nerwy tymczasowo, jest to remedium na objaw choroby, nie leczy przyczyny. Z uwagi na skład substancji dostarczanej do organizmu, główne przeciwwskazania do wykonania zabiegu to ciąża i karmienie piersią, zmiany zapalne w miejscu planowanych nakłuć, nadwrażliwość na składniki preparatu. Inne ewentualne przeciwwskazania, eliminuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu na rozmowie konsultacyjnej.
Botoks wstrzykiwany jest płytko pod naskórek przy użyciu bardzo cienkiej igły. Nie sprawia bólu, jedynie uczucie ukłucia. Dla komfortu jest możliwość aplikacji znieczulenia miejscowego w punktach iniekcji. Zwykle stosuje się je w przypadku zabiegu na dłoniach i stopach, rzadziej pod pachami. W zależności od miejsca ostrzykiwania i obszaru nadpotliwości, zabieg trwa od około 15 do 30 minut. Po wyjściu z gabinetu można wrócić do codziennych czynności, a obrzęk i zaczerwienienie na skórze znikają po kilku godzinach. W miejscach nakłuć nie ma ran, nie pojawiają się blizny.
Z uwagi na właściwości toksyny botulinowej, rezultat zabiegu wstrzykiwania jej w miejsce o nadmiernej potliwości widać po około 2-3 tygodniach. W zależności od obszaru oraz powagi problemu pacjent może zauważyć efekt nieco wcześniej lub później. Znika wzmożona wilgotność skóry, a wraz z nią dyskomfort i zawstydzenie. Organizm wydziela około 90% potu mniej niż przed wykonaniem zabiegu. Efekt ten utrzymuje od 6 miesięcy do roku. Zabieg można powtarzać w odstępach minimum 8 miesięcy, jeżeli jest taka potrzeba. Jednocześnie po każdym kolejnym wstrzyknięciu botoksu, nadpotliwość będzie zatrzymana na nieco dłużej.
Po wykonaniu zabiegu botoksem na miejsca o nadmiernej potliwości, nie ma wielu przeciwwskazań odnośnie codziennego funkcjonowania. Aby jednak maksymalnie wydłużyć okres działania toksyny botulinowej i nie osłabiać efektu zabiegu, w pierwszych dniach po wyjściu z gabinetu powinno się delikatnie traktować obstrzykiwane miejsce, nie masować go i nie uciskać. Przez kilka tygodni należy unikać basenu, sauny, solarium, a także ograniczyć spożywanie alkoholu, kawy i ostrego jedzenia.
Serdecznie zapraszamy na konsultację lub zabieg:
Klinika Medycyny Estetycznej PerfectLift
Kraków, ul. Wrocławska 53D
Kielce, ul. Żytnia 14A/1
tel. 735 911 910 , 531 041 332