Unikalnym aspektem stosowania technologii HIFU jest zdolność do uzyskania poprawy napięcia i uniesienia skóry. W przeciwieństwie do zabiegów niechirurgicznych będących obecnie w użyciu, terapia urządzeniem ULTHERA powoduje oddziaływanie nie tylko na kolagen i elastynę, ale również na tkankę włóknisto-mięśniową (warstwa SMAS). Objawia się to wywołaniem po zabiegu efektu porównywalnego do chirurgicznego liftingu twarzy. Oprócz liftingu, uzyskujemy również przemodelowanie poszczególnych warstw, co bardzo korzystnie wpływa na poprawę i jakość struktury skóry.
Wykorzystanie ultrasonografii (USG) umożliwia lekarzowi wykonującemu zabieg przestrzennie spojrzeć na tkankę poddawaną terapii i precyzyjnie skierować energię fal ultradźwiękowych na wybrane miejsca i odpowiednia głębokość skóry. Dzięki tej metodzie uzyskujemy efekt liftingu chirurgicznego bez potrzeby choćby minimalnej ingerencji w tkanki. Jest to pierwszy i jedyny aparat na rynku medycyny estetycznej, który umożliwia wizualizację tkanki poniżej powierzchni skóry
Po wstępnych czynnościach lekarz przystępuje do terapii polegającej na kierowaniu specjalnie dobranego strumienia ultradźwięków do wybranych obszarów skóry. Lekarz ma do dyspozycji różnorodne głowice pozwalające dostarczać strumień skoncentrowanej energii przy użyciu różnych częstotliwości i różnej głębokości działania w zależności od specyfiki określonego obszaru. Ingerencja ta wywołuje natychmiastowe obkurczenie tkanek podskórnych poprzez ich koagulację. Efektem tego działania jest lifting a w konsekwencji napięcie zwiotczałej skóry. Jeśli skóra potrzebuje dodatkowego ujędrnienia, lekarz wykonuje zabieg na niższej głębokości – na obszarach wymagających ujędrnienia. Dodatkowa skoncentrowana energia ultradźwięków inicjuje naturalną odpowiedź skóry – produkcję nowego kolagenu.
Czas trwania zabiegu zależy od obszaru poddawanego zabiegowi i wynosi od 20 do 40 minut.
Zabieg Ulthera™ nie wywołuje większego dyskomfortu. Tylko w chwili oddziaływania terapeutycznego fal pacjent może odczuć lekki ból utrzymujący się przez kilka sekund. Można go jednak zneutralizować przez zażycie na pół godziny przed zabiegiem ogólnodostępnego środka przeciwbólowego (typu paracetamol). Nie należy przy tym przyjmować środków o działaniu przeciwzapalnym.
Po raz pierwszy w historii możliwy jest tak precyzyjny i nieinwazyjny zabieg liftingu tkanek miękkich z kontrolą obrazu i działaniem w 3D.
Zazwyczaj jeden zabieg jest wystarczający, aby osiągnąć zadowalający efekt – może to być zabieg na jednym lub dwóch poziomach głębokości, w zależności od stanu skóry poddawanego zabiegowi i celów terapii. Skóra po zabiegu nie wymaga rekonwalescencji i można po nim od razu wrócić do codziennej aktywności. Na skórze może wystąpić jedynie łagodny rumień, utrzymujący się nie dłużej niż dwie godziny. U niektórych pacjentów może wystąpić także niewielki obrzęk, który nie powinien trwać dłużej niż dwa dni.
Utrzymywanie się efektu zabiegu zależy od indywidualnych cech pacjenta i właściwości jego skóry. Ważne jest, że z około 20% docelowego efektu można się cieszyć bezpośrednio po zabiegu. Lifting i napięcie skóry pojawia się stopniowo do 90 dni po zabiegu – tyle czasu trwa produkcja nowego kolagenu. Efekt utrzymuje się przez co najmniej 18 miesięcy.