Botoks jest to preparat, który służy do usuwania zmarszczek mimicznych twarzy. Środek ten stosowany w medycynie estetycznej jest oczyszczoną postacią toksyny botulinowej, najsilniejszej toksyny biologicznej. Botoks jest białkiem, które wstrzykiwane w określone mięśnie twarzy blokuje ich połączenie z bodźcami nerwowymi, powodując rozluźnienie i rozkurczenie. Poprzez relaksację mięśni znikają fałdy skórne, powszechnie nazywane zmarszczkami. Botoks zatwierdzony został przez organizację FDA jako bezpieczny środek do usuwania zmarszczek. Botoks niwelujący zmarszczki mimiczne jest zabiegiem odpowiednim dla osób między 20 a 65 rokiem życia, stosują go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Już w młodym wieku skóra traci elastyczność, jędrność, spada produkcja kolagenu i elastyny. W przypadku nadmiernej mimiki zmarszczki pojawiają się wtedy bardzo szybko. Botoks działa na zmarszczki mimiczne, dlatego proponuje się go pacjentom przed 65 rokiem życia, ponieważ później powstają zmarszczki statyczne, na które lepiej działa kwas hialuronowy. Botoks jest szybkim zabiegiem, który sprawia, że twarz wygląda na wypoczętą, zrelaksowaną oraz pełną energii.
Jest to prosty, bezinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, który daje długotrwały efekt i widocznie poprawia wygląd skóry, odmładza ją oraz przywraca delikatne rysy. Toksyna botulinowa dzięki swoim właściwościom relaksuje mięśnie twarzy, rozkurcza je i blokuje dopływ bodźców nerwowych. Dzięki temu powstałe fałdy zostają wygładzone. Nie jest to zabieg permanentny, działanie botoksu stopniowo maleje w naturalny sposób łagodzącą widoczne działanie. Może być postarzany wielokrotnie, przy czym skuteczność zabiegu po każdym jego wykonaniu zwiększa się i wydłuża.
Zabieg botoksem trwa około 15 minut, w zależności od ilości zmarszczek, jakie mają być zredukowane w danej sesji. Uczucie, jakie może odczuć pacjent zbliżone jest do delikatnego szczypania. Odpowiednio dobrana przez lekarza ilość toksyny botulinowej wstrzykiwana jest cieniutką, jednorazową igłą w określony, szczególnie napięty mięsień, nie wpływając jednocześnie na pozostałe. Bardzo ważna jest precyzja i wykwalifikowanego specjalisty przeprowadzającego zabieg, aby efekt sprostał oczekiwaniom. Przed botoksem nie jest konieczne wykonywanie żadnych badań diagnostycznych, jedynie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz obserwacja skóry, na podstawie czego lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania.
Botoks utrzymuje się około 4 miesięcy. Pierwszy efekt jest widoczny między 3-5 dniem, jednak preparat potrzebuje 10-14 dni, aby w pełni połączyć się z tkankami i zacząć w pełni działać. Działa on bezpośrednio na spięte mięśnie, które powodują powstawanie zmarszczek mimicznych, dlatego po wprowadzeniu preparatu pod skórę rozluźnia on tkanki, redukując fałdki skórne. Poprawnie wykonany botoks w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej przez wykwalifikowanego lekarza zapewnia naturalny wygląd twarzy, bez efektu maski i zmrożenia mięśni. Specjalista dostosowuje ilość preparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta, w taki sposób, aby zachować ruchomość tkanek. Dobrze przeprowadzony zabieg nie zmienia wyrazu twarzy, a jedynie dodaje skórze blasku, witalności i sprawia, że jest ona gładka, wygląda młodziej i rysy są złagodzone.
Aby efekt zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej był zgodny z założeniami, pacjent po zabiegu powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przez około 4 godziny od wyjścia z gabinetu unikamy schylania głowy. Nie powinno się dotykać ani masować twarzy, a także niewskazane jest leżenie. W dzień zabiegu pacjent musi ograniczyć wysiłek fizyczny, więc zarówno uprawianie sportów, jak i dźwiganie bagaży. Botoks potrzebuje kilku godzin, aby odpowiednio ułożyć się pod skórą i ustabilizować.
Bruksizm to nadmierne i mimowolne zgrzytanie zębami wywołane stresem, chorobą lub wrodzoną wadą zgryzu. Nieleczony szczękościsk prowadzi do wielu poważnych powikłań. Bruksizm jest to medyczny termin określający szczękościsk. Schorzenie polega na nadmiernym zaciskaniu zębów, mimowolnym zgrzytaniu i przewlekłym napinaniu mięśni żwaczy. Nadaktywność żuchwy zwykle ma miejsce w nocy podczas snu lub w ciągu dnia w sytuacjach stresujących i nerwowych. Osoby cierpiące na bruksizm same nie są w stanie zatrzymać zgrzytania zębami i zaciskania szczęki, często odbywa się to nieświadomie.
Aby skutecznie i efektywnie leczyć zarówno przyczynę, jak i rezultat bruksizmu rozwiązaniem jest botoks. Może być stosowany jako jedyna metoda lub uzupełnienie nakładki nazębnej. Toksyna botulinowa relaksuje mięśnie żuchwy cofając napięcie i blokując możliwość silnego zaciskania zębów.
Podobnie, jak każdy zabieg wykonany w gabinecie medycyny estetycznej, botoks w celu leczenia bruksizmu poprzedzony jest konsultacją lekarską. Specjalista wyklucza wtedy ewentualne przeciwwskazania, ocenia stan problemu i decyduje jaka ilość toksyny będzie użyta oraz jakie dokładnie miejsca zostaną poddane iniekcji. Iniekcja toksyny botulinowej wykonywana jest za pomocą cieniutkiej igły bezpośrednio w najbardziej napięte obszary mięśni żwaczy. Lekarz wstrzykuje botoks od zewnętrznej strony twarzy. Zabieg jest niemalże bezbolesny, pacjent czuje ukłucie lub wrażenie uszczypnięcia w miejscu iniekcji.Nie jest jednak konieczne znieczulenie i zwykle się go nie stosuje, chyba że pacjent ma bardzo niski próg bólu. Zabieg trwa około kwadrans i jest w pełni bezpieczny.
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej na leczenie bruksizmu nie wymaga przechodzenia okresu rekonwalescencji. Może być nazywany „zabiegiem lunchowym”, ponieważ jest krótki i od razu można wrócić do pracy oraz codziennych obowiązków. Nie pozostawia także dużego, widocznego obrzęku. Aby jednak nie skrócić ani nie osłabić działania botoksu na mięśnie żuchwy, przez kilka tygodni po zabiegu nie powinno się: